18 Ağustos 2015 Salı

Güney Doğu'da devlet yok!.. Varsa, DEVLET kendini göstersin; Hükümet ortaya çıksın...

TC’yi böyle kapattılar!..,
(Haber & Makale: Sabahattin ÖNKİBAR)
Aktaracaklarım tevatür değil, yakın tanıdığım olan bölge insanından dinlediklerimdir. Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar işitsin; PKK devletini yaratmış; 
İlânı için gün saymaktadır.
Telefonda öğrencilik günlerinden beri canımı emanet ettiğim Kürt kökenli bir Türk milliyetçisi var:
-"Sabahattinim bölme işleminin finaline geldiler” diyor ve ağlıyor.
İşi gereği kendisi ve ekipleri her hafta Hakkari dahil güneydoğunun her köşesine giden arkadaşımın tespitleri özetle şöyle:
BÜYÜK İSYAN HAZIRLIKLARI 
TAMAMLANMAK ÜZERE
-Şırnak ve Hakkari’de büyük isyan günü için hendek ve siperler kazılmış durumda.
-Son haftalarda Diyarbakır, Bingöl, Van, Muş ve Siirt’te de siperler kazılmaya başlandı.
-Hakkari’de Türkiye Cumhuriyeti devleti kapatılmıştır. 
Defterdarlık faaliyette değildir ve tek kuruş vergi tahsilatı yapmamaktadır.
-KCK artık bütün güneydoğu illerinin tek hakimidir. KCK güçleri polis ve jandarmanın yaptığı görevleri yapıyor.
-Polisimiz ancak kendini korumakla meşgul ve binalarının dışına çıkamıyor.
-Asker hâlâ kışlasında.
-PKK’ya yapılan operasyon sadece uçak ve helikopterlerle yapılan saldırılar şeklinde. Karasal bir mücadelenin zerresi yok.
-AKP iktidarı ile beraber korucular sürekli aşağılandığı için vatansever olan Kürtler devlete kırgın!
-Teröre bulaşmamış olan Kürtler, Kürdistan’ın kurulacağına inandırılmış.
-Elazığ’ın ötesi artık ayrı bir devlet ve millet görüntüsünde.
-Türk basını maalesef olayın vahametinin zerresini kamuoyuna aktarmıyor.
-PKK bölge halkına sürekli olarak isyan günlerinde Birleşmiş Milletler ve ABD bizimle olacak propagandasını yapıyor.
KÜRTLERİ, TÜRK ORDUSUNA KARŞI KORUMAK İÇİN!...
-ABD’nin İncirlik, Batman ve Diyarbakır hava üslerinden yararlanma iznindeki ısrarı isyan günlerinde Kürtleri Türk ordusuna karşı korumak içinmiş... 
Evet, Güneydoğudaki manzara-i umumiye maalesef budur sevgili okurlar.
Peki Türkiye’yi yönetenler buna karşı ne mi yapıyor?
Haşmetlu Tayyip Efendi hazretleri Rize’nin bir dağında, yılın 8 ayı karla kaplı olup tek bir cemaati bile olmayan bir caminin açılış merasimindedir.
Memleketin Güneydoğusu PKK tarafından adım adım ele geçirilirken seyredip susan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel Efendi de şeref madalyaları almaktadır.
Tesadüf bu ya; yine, kendisi de Vanlı olan MİT Müsteşarı Hakan Fidan seyretmektedir.
Ahmet Davutoğlu’nu saymaya bile gerek duymuyorum. Kılıçdaroğlu maalesef bu sürecin dolgu malzemesi, Bahçeli ise süreçte milliyetçileri hadımlaştırma görevlisi.
Sonuç: Dönülmez akşamın ufkundayız.
HPG'liler asker ve polise sokağa çıkma yasağı getirdi
Muş'un Varto ilçesini kontrolü altına alan HPG gerillaları asker ve polise sokağa çıkma yasağı getirdi. HPG gerillaları karakolu arayarak "can güvenliğiniz için sokağa çıkmayın" dedi. Varto girişinde ise HPG'liler ve takviye gelen T.C. ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor
HABER MERKEZİ (16.08.2015) - Muş'un Varto ilçesinde dün akşam sıralarında ilçe merkezine giren HPG'liler asker ve polisle girilen çatışmanın ardından Varto'da kontrolü ele geçirdiler. Gece saatlerinde polis ve askerlerin karakollara çekilmesinin ardından ana caddelere hendekler kazılırken giriş çıkışları ise HPG gerillaları denetliyor.
Muş ve Hınıs yönünden gelen polis ve asker takviyesi ilçe girişinden uzak bir alanda konumlanırken, Muş yönünden gelen takviye güçlerle şiddetli çatışmalar yaşanmakta. İlçeyi kontrolü altına alan HPG gerillaları, Muş Valiliği tarafından Varto ilçe merkezinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından, Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla arayarak polis ve askere sokağa çıkma yasağı getirildiği belirtti. Telefonda emniyeti arayan bir HPG gerillası, "Varto'da demokratik özerklik ilan edilmiştir ve tüm sokaklar PKK gerillalarının denetimindedir. Siz polis ve askerlere sokağa çıkmak yasaktır. Kendi can güvenliğiniz için sokağa çıkmayınız. Bundan sonra Varto PKK gerillalarının denetimindedir" dedi. Varto'da şuan ilçe girişine takviye gelen askerler ile HPG'liler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, ilçe merkezinde ise asker ve polis karakollardan dışarı çıkamıyor. (18 Ağustos 2015, DİHA)
***
Yüksekova-Şemdinli karayolu HPG denetiminde
Varto'nun HPG'lilerce kontrol altına alınmasının ardından, Yüksekova-Şemdinli karayolunun büyük bölümünü HPG denetimine geçti
HABER MERKEZİ (16.08.2015) - Yüksekova-Şemdinli karayolunun büyük bölümünün HPG'liler tarafından denetim altına alındığı bildirildi. Hakkari'nin Yüksekova ile Şemdinli ilçeleri arasındaki karayolunun, HPG'liler tarafından kontrol altına alındığı bildirildi. Çatışmanın yaşandığı ve bir özel harekat amirinin öldürüldüğü Şemdinli girişinden Yüksekova yönüne doğru yaklaşık 20 kilometrelik yolun birkaç noktasında HPG'lilerin kontrol noktası kurduğu öğrenildi.
Askerler karakolda mahsur kaldı
Yolun 20'nci kilometresinde bulunan Korgan alanındaki köprünün HPG'lilerce havaya uçurulmasıyla beraber, Haruna Geçidi'ndeki karakolun dibine kadar HPG'liler denetim kurmuş oldu. Yol boyunca Haruna, Durak ve Şapata karakollarında mahsur kalan askerlerin, karakoldan dışarı çıkamadığı belirtildi. Yolun kontrol altına alınmasıyla beraber, iki ilçe arasındaki ulaşım kesildi. Söz konusu alanda HPG'lilerin yolda hendekler kazdığı ve alana hakimiyet sağladığı bildirildi. Öte yandan, Şemdinli'de telefon şebekelerinde ve internet erişiminde de sıkıntı olduğu belirtildi. (18 Ağustos 2015, DİHA)

6 Ağustos 2015 Perşembe

BİLENLER SÖYLESİN LÜTFEN!.. Bunun neresi adalet? Hani, "adaletli" kalkınma nerede?...

APAÇIK HALK DÜŞMANLIĞI; 
DERİN ZAAF YA DA DEVLET ELİYLE VURGUN!..
Dünya Benzin Fiyatlarını İndirdi, Türkiye Üstüne Yattı...
OECD ülkeleri petrol fiyatlarında düşüşü vatandaşlarına indirim olarak yansıtırken Türkiye fiyatı sabit tutmayı tercih etti.
AB ise enerji fiyatlarına yüzde 11 indirim yaptı
Petrol fiyatları hızla aşağı inerken, dünya ülkeleri enerji fiyatlardaki düşüşü vatandaşlarına indirim olarak yansıtırken, Türkiye gerilemeye pompa fiyatlarına yansıtmayan ülke olarak kayıtlara geçti.Meksika ise bu dönemde benzin fiyatlarına yaptığı zam ile dikkat çekti.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) dün yayınladığı rapora göre enerji fiyatlarındaki düşüş, tüketicilere indirim olarak yansırken, en fazla indirim ABD'de yapıldı. OECD üye ülkelerde enerji ve gıda fiyatlarındaki değişimi gösteren bir rapor yayınladı. Halen 34 ülkenin üye olduğu OECD'nin raporuna göre enerji fiyatları ABD'de yüzde 15 düşüş kaydetti. Fiyatların en fazla gerilediği ikinci ülke ise yüzde 13.8 ile Güney Kore oldu.
OECD ORTALAMASI YÜZDE 9.3
Rapora göre 2014'ün ikinci çeyreği ile 2015'in ikinci çeyreğini kapsayan dönemde OECD ülkelerinde enerji fiyatları ortalama yüzde 9.3 geriledi. G7 ülkelerinde yüzde 11.1, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 11.1 indirim yaşanırken, İsrail'de yüzde 10.4, İrlanda'da yüzde 10,İsviçre'de yüzde 9.5'lik düşüş gözlendi. Rapora göre fiyat artıran tek ise ülke Meksika oldu. Ancak, Meksika yaptığı fiyat artışına karşın, benzin fiyatının ucuz olduğu ülkeler arasında yer almaya devam ediyor, Meksika'da benzinin litre fiyatı 0.91 dolar seviyesinde seyrediyor. OECD'ni raporuna göre fiyatlarıdaki gerilemeyi vatandaşa yansıtmayan Türkiye ise dünyada benzin fiyatlarının en pahalı olduğu ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Türkiye'de dünkü kur ile benzinin litre fiyatı 1.67 doları buluyor.
YÜZDE 60'I VERGİYE GİDİYOR
Türkiye'de fiyatların yüksek olmasında en önemli etken ise akaryakıt fiyatlarından alınan yüksek vergiler. Üstelik, Türkiye'de kademeli olarak akaryakıttan alınan vergiler artmaya devam ediyor. 2009 yılında akaryakıt fiyatlarının yüzde 35'i vergilerden oluşurken bu oran bugün yüzde 60'ı buldu.
Türkiye'de benzinin fiyatının yüzde 63'ü vergi, yüzde 28'i rafineri fiyatı, yüzde 9 arasındaki dilim ise bayi ve dağıtıcı kârı olarak yansıyor. Motorinde ise vergiler fiyatın yüzde 54'ünü, buluyor.
147 DOLARKEN, 3.61 LİRAYDI
Türkiye'nin petrol fiyatındaki gerilemeyi vatandaşa yansıtmaması uzun süredir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kur farkı bir yana bırakıldığında 2008 yılının Temmuz ayında brent petrolün varil fiyatı 147 dolara çıkarak rekor kırarken, benzinin litre fiyatı 3.61 liraydı. Dün brent petrolün fiyatının 50.09 dolara gerilemesine karşın benzinin fiyatı 4.65 liraydı.
GIDAYA ZAMDA ŞAMPİYONUZ
OECD raporunda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye gıda fiyatlarında da iç açıcı bir tabloya sahip değil. 2014'ün ikinci çeyreği ile 2015'in ikinci çeyreği arasında gıda fiyatları OECD ülkelerinde ortalama yüzde 1.5'lik bir artış kaydederken, Türkiye, gıda fiyatlarında yüzde 9.3'lük artış ile zam şampiyonu oldu. Gıda fiyatları G7 ülkelerinde yüzde 1.1,Avrupa Birliği'nde ise yüzde 0.1 artış gösterdi.
EMTİA FİYATLARI DİP YAPTI
Küresel piyasalarda, büyümeye yönelik endişelerin artması ile emtia fiyatları hızla geri çekiliyor. Çinve Euro Bölgesi başta olmak üzere son dönemde açıklanan verilerin beklentilerin altında kalarak büyümeye yönelik belirsizliği artırması ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırım sürecinin yaklaştığı beklentisi ile küresel büyümeye ilişkin kaygılar zirve yaptı. Gelişmeler özellikle emtia fiyatlarını etkiliyor. Brent petrolün fiyatı 50 doların altına gerileyerek yaklaşık 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken, bakırın fiyatı ise son 6 yılın en düşük seviyesini gördü.
ALTIN 1050 DOLARA İNEBİLİR
Emtia fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren FXTCR Satış ve Pazarlama Müdürü Halil Serkan "Çin'in öksürmesi hastalık yaymaya başladı. Altın sanayide kullanılmıyor, bakırdaki düşüşe farklı bakmak lazım. Petrolün 50 doların altına gelmesi arz-talep kaynaklı. Büyüme endişeleri metallerdeki satış baskısını kuvvetlendirebilir" dedi.
Petroldeki düşünün yanısıra önemli emtialardan olan altının onsu 1092 dolardan işlem gördü. Altının 1050 dolara gerileyebileceği belirtiliyor. Bakırın fiyatı ise 2364 dolara kadar gerileyer son altı yılın en düşük seviyelerini test etti. Haziran ayından bu yana kesintisiz düşen platinin onsu ise 956.40 dolardan işlem gördü. (Posted by: mordo ovadya shiyaya@netvision.net.il + http://www.haberler.com/dunya-benzini-indirdi-turkiye-ustune-yatti-7570985-haberi/+ Ozgur_Gundem@yahoogroups.com
YORUM, ELEŞTİRİ VE KATKI:
Sayın "ULUSAL HABER" Yönetimi,
Burada bir degil, iki soygun var. Birincisi malum, ikincisi ise, elektrik uretimine yansimasi gereken fiyat indirimi. Hem ordan, hem burdan… Mordo OVADA